základní metodika na stěnu
Úvodem si řekněme, že tohle není kurzu. Jedná se o podklady pro již aktivní lezce, kteří si chtějí aktualizovat svoje znalosti, nebo si ověřit, že dělají věci správně a bezpečně. ČHS má šikovně zpracovanou metodiku, do které jednou za čas sami nahlížíme, abychom se dozvěděli novinky.
Uzly na stěnu
Na stěně si bohatě vystačíte s dvojitou osmičkou, pojišťovacím uzlem (ten, kdo ho preferuje) a uzlíkem. Dvojitou osmičkou se naváže lezec. Pojišťovák za osmičkou osobně doporučujeme (i když není nařízený), protože vám kontroluje dostatečný konec lana (musí být navázaný hned za osmičkou). A uzlík použijete na konci lana, jako bezpečnostní pojistku (někdo používá půlku rybářské spojky). Ostatní uzly nejsou nutností. Co se vám ještě může hodit, tak je kravský uzel k zablokování jistítka.
navázání sedáku
Velká věda v tom není. spousta začínajících lezců leze na top rope a připevní se pomoví karabin. Zdatnější se navazují. Jenže mnohdy je v navázání chyba. Špatné navázání snižuje nosnost (kterou pravděpodobně při lezení na umělé stěně ani nedosáhneme) ale podstatnější je, že špatně navázaná osmička (a nedotažená), se po odsednutí nerovnoměrně dotáhne. To způsobí pak to, že se osmičkový uzel špatně rozvazuje. Jak na to? Varianty jsou dvě. Podívat se na manuál ČHS nebo se podívat na video.
Jiště na top rope
základní principy jištění nejsou zas tak náročné. Bez ohledu, jestli máte kyblík nebo poloautomatické jistítko, platí, že musíte mít spodní lano pod kontrolou a nesmíte ho pouštět. Samotná práce rukou je druhá věc, a to nám už pěkně rozkreslilo ČHS.
Partnerská kontrola
Při lezení nejpodceňovanější věc. Snad se teď někoho nedotknu, pokud vše dělá správně, ale spousta lezců partnerskou kontrolu nedělá "protože parťákovi věří". Jenže jsme jen lidi a zapomínáme. A když už se partnerská kontrola dělá, tak se mnohdy odbude, hlavně ať už se leze. Při partnerské kontrole jsme schopni předejít většině problémům a navíc se nastavujeme do "odpovědného módu".