základní vybavení na stěnu
Jaké je potřeba mít základní vybavení na stěnu? Na umělou stěnu toho není zapotřebí do základu tolik. Níže nejen prozradíme, co potřebujete, ale i doporučíme, na co si dát pozor při výběru.
Sedací úvazek
Při výběru úvazku se primárně zaměřte na to, aby vám úvazek dobře seděl i po odsednutí. Obléct si úvazek a neodsednout si do něj je jako obout si boty, ale neprojít se v nich. Ověříte si tak, jestli vám vyhovuje konstrukce, tak velikost. Na stěnu vám bude stačit 1-přezkový úvazek. Ale pokud vám lépe sedí 4-přezkový, kupte si ten. 3-přezkové a 4-přezkové úvazky jsou vhodné na venkovní lezení, VHT a horolezectví.
Lano
Máme tři typy lan. Na umělou stěnu volíme takzvané "jednoduché lano". "Poloviční lano" nebo "dvojče" není určeno na lezení na stěně. Je tady výjimka, kterou vám nebudu motat hlavu.
Důležitý je i průměr lana. Průměr lana volte podle jistítka. každé jistítko má rozpětí lan, se kterýma funguje (zjistíte na jistítku, případně u výrobce). Silnější lana se budou lépe držen a blokovat do jistítka. S tenkým lanem se nám bude lépe pracovat (bude plynulejší chod v jistítku). Do startu doporučujeme lano s průměrem kolem 9,7 mm.
Lano je na koncích namáhané (odsedávání, vázání osmičky) a časem se musí krátit. Aby bylo lano dostatečně dlouhé i po zkrácení, je lepší zvolit dopředu delší lano - tím vám vydrží lano déle.
Jistítko a karabina
Vedou se věčné dohady, které jistítko je nejlepší. Jestli zvolit kyblík nebo jít do poloautomatu - grigri, smart, click up, mega jul... Tady mám pro vás radu. Pracujte s jistítkem, se kterým umíte. Jistítko nebude nikdy lepší než jistič.
Pokud perfektně ovládáte kyblík, budu rád, když mě budete jistit kyblíkem. Mám důvěru ve vás, ne ve vaše vybavení. Pokud nebudete umět správně jistit s poloautomatem, tak mě můžete ohrozit.
Pokud chcete přejít na nové jistítko, tak si musíte být vědomi základních mechanismu a metodiky jištění. Přečíst si návod na nové jistítko a ideálně z počátku používat za dozoru parťáka (případně instruktora).
lezečky
"čím menší, tím lepší" "to tě musí tlačit" "Pokud tě to nebolí, tak jsou velké"
Tohle jsou fráze, které slyšel skoro každý začínající lezec. Ale realita je jiná. Obzvlášť pokud jste začátečník, tak byste neměli mít lezečku, která vás tlačí. Volte lezečku, která je těsná, ale ve které vás noha nebolí. Proč? Protože při lezení jsou základ nohy. Pokud vás bolí noha v lezečce, tak se na ní pořádně nepostavíte.
Druhou věc, kterou sledujte, tak je, abyste neměli volnou patu. Rady kamarádů, který model jim vyhovuje může být užitečná, ale vždy dejte na vlastní dojem. Každá noha je přece jiná.
Magnezium
Každá stěna má jiná pravidla v používání magnezia. Jsou stěny, kde je povoleno používat jen tekuté. Jsou stěny, kde je povoleno používat magnézium v punčošce a jsou steny, kde je možné používat jakékoli magnézium. Tady záleží na preferencích. Já mám například punčošky, které si doplňuji. Práší minimálně a neplýtvám magneziem.
Je to vše?
Z toho nutného to je vše. Už pytlík na magnezium není nutnost, ale benefit, který nám pomáhá na zpocené ruce (aby nám to méně klouzalo). Vybavení výše je základ, který byste měli mít. Dále máme nějaké vychytávky a rady, které můžou lezení zpříjemnit, pomoci při regeneraci, zlepšit trénink, ale nejsou nezbytné.brýle na jištění
Dívat se celou dobu vzhůru je náročné. Začne bolet za krkem. Brýle v tomto mohou pomoct, ale ne každému sednou. Některým se s nimi točí hlava. Proto doporučuji vyzkoušet na prodejně, nebo doma po rozbalení. Ideální je vyzkoušet a zkusit s nimi projít kousek bytu. Ať víte, jestli se vám nemotá hlava.
Každopádně doporučuji brýle s minimálními rámečky, abyste měli do největší přehled i o svém okolí (dvojice vedle, stav lana, pobíhající děti) a zároveň měli parťáka na očích. Brýle v nabídce ještě nemáme, ale po novém roce budou :)
Mastičky
V podstatě ruce neustále šmirglujeme. Mastičky nám pomáhají s regeneraci prstů. Je dobré dát pokožce odpočinout a namazat. Někomu vyhovují přírodní vosky, jiný si vystačí s indulonou. Vše je lepší, než nic. My máme dobrou zkušenost s BOMA. Přírodní gely na prsty, klouby, unavené svaly, rty, obličej nebo i deodorant.
masážní pistol
Tak na tomhle si ujíždím. Přítelkyně nemá dostatek síly, aby mě promasírovala a s tímhle to jde skoro samo. 9-hodinová výdrž, 4 režimy, různé hlavice a nízká hmotnost i sbalitelnost. Zkrátka si ji vezmu vždy na trénink. A někdy i do práce, abych si promnul krk.
Oblečení
Tady je to individuální. Doporučuji nosit pohodlné oblečení. Ale jelikož mi příjde zbytečné prát oblečení po každém lezení, tak používám merino. Proč? Protože při lezení se zašpiním většinou jen magneziem a další problém je pot. No a jelikož merino nezapáchá, tak beru merino i na tréninky. Mimochodem merino beru na všechny tréninky, nejen ty lezecké (běh, posilovna, workout).