vše k Vánocům na jednom místě: garance dodání do Vánoc, možnost vyměnit dárky do 15.1., otevírací doby atd. Vše naleznete zde.

Syntetika

„Fůůůj, tak to teda ne. Já chci jen bambusová nebo vlněná trička, protože syntetika smrdí“. Co k tomu říct. Tohle jsou silná slova, kterými jsme se rozhodli podívat na zoubek a říct Vám, jak je to se syntetikou, jaké má výhody a kde jsou její limity.

Co je syntetika?

Syntetika je vlákno vytvořené z umělých (nepřírodních) materiálů. Většinou se používá polyamid nebo polyester. Tyto materiály mají své výhody i nevýhody oproti přírodním materiálům. Většina syntetických vláken se vyrábí tak, že se vytvoří tekutina a ta se „prostříkne“ skrz síto a následně zatuhne. Otvory v sítu můžou mít různé profily (kruh, čtverec, s dutinou, půlkruh, patvar, měsíc…). Různá vlákna mají různé výhody. Izolační náplně se vyrábí trochu jiným způsobem, aby mohlo vniknout umělé „prachové pírko“. Tak či tak konstrukce, průměr a materiál nám zajišťují různé vlastnosti.

Realita s pachem

Skutečnost je taková že to, co smrdí, tak není materiál, ale pach, který uvolňují bakterie při rozmnožování. Zrovna syntetika má příznivé podmínky pro to, aby se na něm bakterie udrželi. To neznamená, že je syntetika nejhorší na světě. Má i jiné výhody. Navíc tento problém lze řešit chemickou úpravou (například stříbro), která zamezuje bakteriím se držet na oblečení. Takže ano, syntetické prádlo může začít smrdět, pokud se v něm začnete potit. Ale můžeme to oddálit, když si vybereme prádlo s úpravou proti pachu a když zvolíme správné prostředky na údržbu.

Vlhkost a syntetika

Syntetika schne rychle“ věta, kterou slýchávám často ve spojení syntetiky s vlhkostí. Ale pravda je ještě daleko lepší. Syntetika ani nenavlhne. Respektive syntetika pohltí přibližně 0,3 % vlhkosti do svého jádra. Vlhkost se tedy drží na povrchu a ve vzduchových kapsách. K vypařování tedy dochází napřímo a vlhkosti se tak zbavujeme rychleji.

Řekněme si i "Ale". Tekutina je vodič a odvádí i teplo. Stejně tak je to i v případě, kdy budeme mít čistě syntetické triko. Vlhkost zůstane na povrchu a odvádí lidské teplo. V létě je to veliký benefit. V zimě to úplně nechceme. Zvažte tedy intenzitu aktivity. Pokud máte vyšší intenzitu, bude pro vás syntetika super. Pokud budete mít minimální aktivitu a nebudete se moc potit, opět vám syntetika bude stačit. Ale ve chvíli, kdy střídáte nízkou a vysokou aktivitu (stop/start aktivity), tak syntetika není nejvhodnější.

Tohle jsou všeobecné informace o syntetickém vláknu. Proto poprosím, vždy zvažujte konkrétní vlákna a konstrukce. Ne vždy platí, že syntetika smrdí (například úprava stříbrem). A stejně tak můžou být konstrukce, které rychle schnou a zároveň neodvádí tolik lidského tepla. Vše je to o konstrukci a případně úpravě. Neházejte všechnu syntetiku do jednoho pytle.

Duté vlákno

Již jsme si řekli, že syntetické vlákno může mít různé profily. Jeden z těchto profilů je duté vlákno, které se používá především jako izolační materiál. Duté vlákno je (jak už napovídá název) vlákno s dutinkou uprostřed. Tohle vlákno si vzalo příklad z husího peří. Husí peří má v sobě dutinu. To, co nás hřeje, tak není materiál (peří, syntetika, vlna), ale vzduchové kapsy. Díky tomuto vláknu máme více vzduchových kapes a tím pádem nás vlákno izoluje lépe.

Primaloft, polartec a další chuchvalce

Další specifická izolace je takzvané „syntetické prachové peří“. Jedná se v podstatě o takové smítko chlupu nebo propletená vlákna do sebe. Opět vycházíme z logiky, že nás izoluje (hřeje) vzduch a ne materiál. Teď vyvstala otázka, že by nám stačila jen nafukovací bunda… spousta vzduchu a nízká hmotnost. Zde narážíme na problém prodyšnosti, kdy bychom nedostali vlhkost od těla. Druhá věc je ta, že je potřeba zajistit, se vzduch co nejméně cirkuloval. Jelikož se my hýbeme, tak stlačujeme i vzduchové kapsy v oblečení. K tomu nám pomáhá právě izolační materiál, který drží oblečení „nafouknuté“ a zároveň vytváří překážku, aby se vzduch nepohyboval. Prachové peří tohle splňuje a stejně tak i zapletená vlákna.

Do jakých teplot je dobrá syntetika

Univerzální odpověď není. U peří je tato otázka jednodušší, ale jak jsem zmínil již dříve, tak spousta vláken je něčím specifická. Může to být materiál, chemická úprava, způsob zapletení, konstrukce i profil vlákna. Rozdíl je i v první, druhé a třetí vrstvě. Důležité je podívat se na to komplexněji a přečíst si, co píšeme k danému kousku oblečení. Informace máme od výrobců a něco občas doplníme i z našeho pohledu.

Rozdíly oproti peří

+ syntetika rychleji schne

+ syntetika má jednodušší údržbu

+ syntetika lépe izoluje (lépe hřeje) za mokra

+ syntetika je vhodnější do vlhkých podmínek a podmínek, kdy dochází k vysokému pocení

- peří se hodí více do nízkých teplot a suchého mrazu

- peří je lehčí

- peří má lepší izolační vlastnosti a sbalitelnost

- peří má méně příznivé prostředí pro bakterie

Rozdíly oproti vlně

+ syntetika rychleji schne

+ syntetika rychleji odvátí teplo od těla (výhoda v létě – chladivý efekt)

+ syntetika se více hodí na krátké aktivity (běh, krátká turistika)

/ oboje má poměrně jednoduchou údržbu

- vlna se lépe hodí na dlouhodobé aktivity a stop/start aktivity (turistika, skialp)

- vlna má nepříznivé prostředí pro bakterie (nezapáchá) bez chemické úpravy

- vlna je na povrchu suchá (absorbuje vlhkost do jádra)

Tipy syntetických setů

Dětský set Pánský set Dámský set

Závěrem

Spousta všeobecných dat, které možná už znáte. Tady je důležité si uvědomit individualitu každého kousku oblečení. Není syntetika jako syntetika. Některá může být přímo „zradou“ a jiná „darem“ z nebes. Dokonce vám může lépe vyhovovat syntetická zateplovací bunda nebo funkční triko, než péřovka nebo vlněné tričko. Zkrátka je potřeba se zamyslet a vybrat si oblečení podle toho, na co ho potřebujete. Jestli skialp, turistika, léto, zima, lyže, běh nebo oblečení do města.