Rozdíly mezi ferraťáky
Máme spoustu výrobců ferratových setů, každý k tomu má několik modelů a vyznat se mezi všemi je vážně složité. Jak se tedy ve všem vyznat? Ve finále to není zas tak složité, když budete vědět, po čem se dívat.
Realita s brzdou
Nebudu chodit kolem horké kaše a prostě vám to prozradím. V brzdě rozdíl nehledejte. Dnes jsou sice brzdy různě sbaleny, ale splňují stejnou normu. Konkrétně je pro vás podstatný parametr s nosností a to 40-120 kg. Dříve byla nosnost u dětským ferraťáků nižší (například od 20 nebo 30 kg). Rozdíl ve sbalení brzdy je především ve způsobu provlékání úvazkem. Každou brzdu ale provlečete, takže bych rozdíly v brzdách neřešil. Ostatní části jsou ale podstatnější.
Popruhy
Popruhy mohou být buď pevné nebo elastické. Pevné popruhy nejsou příliš komfortní při výstupu, protože mají průvěs, motají se pod nohami (POZOR, abyste si popruh nepřišlápli) a občas se můžou zaseknout o výstupovou příčku, skálu nebo kotvení. Tohle eliminuje elastický popruh, který nemá takový průvěs. Tím pádem se snižuje riziko přišlápnutí i zaseknutí.
Karabiny
Karabina je druhá podstatná část ferratových setů. Respektive 2 karabiny. Máme buď klasické karabiny (většinou s bajonetovou pojistkou zámku – tedy pojistku sesunete prsty dolů), dlaňové karabiny (karabina má v úrovni dlaně pojistku, kterou uvolníte zámek a otevřete ji sevřením ruky), nebo takzvaný "pavouk" (systém, který jezdí po ocelovém laně jednosměrně a dolů neprojíždí). Ale svoje mají dětské karabiny. Prakticky se jedná jen o menší karabiny, tkeré jsou uzpůsobeny dětské ruce.
Karabina s bajonetem
Tato karabina je většinou u levějších ferraťáků. Je totiž jednodušší na výrobu, ale trochu náročnější na koordinaci prstů. Lezci jsou zvyklí na otevírání různých karabin, tak to mají více v rukách. Neznamená to, že se s takovou karabinou nenaučíte, jen to chce cvik.
Dlaňová karabina
Dlaňové karabiny jsou velmi pohodlné na manipulaci. Vezmete karabinu do ruky, sevřete (tím ji otevřete), dáte na lano a pustíte (tím se sama zavře). To je celé. Co je však podstatné, je velikost karabin. Zde platí pravidlo „větší je lepší“ a to i přesto, že „i s malým kašpárkem jde zahrát divadlo“. Důvod je otevřený prostor karabiny. U menších karabin držíte karabinu tak, že prsty zasahují do vstupu lana. Ne vždy, ale občas se prostě drbnete přes prsty. S větší karabinou tohle minimalizujete. Druhá věc u dlaňové karabiny je plastová polstrování na pojistce. Karabina se pohodlněji drží v ruce.
„Pavouk“
Systém, který je prozatím u jediného ferraťáku na trhu a pravda je, že se jedná o nejbezpečnější systém. Proč? Při pádu nepadáte až ke kotvícímu bodu, ale „pavouk“ se zakousne do ocelového lana v místě, kde jste jej nechali. Je to způsobeno systémem, který se po ocelovém laně pohybuje jednosměrně. Pavouk je však těžší než normální karabina a když přecházíte přes řetěz, musíte do něj vložit karabinu - v tu chvíli se chová jako obyčejný ferraťák. Pokud však míříte na ferraty s ocelovými lany, tak tento systém je perfektní. Přes vše se jedná o nejbezpečnější ferraťák na trhu.
Otočný kloub
Při výstupu dochází k tomu, že se vám popruhy do sebe občas zamotávají. Kdo byl na ferratě, tak se mu to jistě už stalo. Tomuto brání otočný kloub, které bývají zpravidla mezi brzdou a popruhy. Díky tomu se popruhy i při zamotání samy rozmotávají. Jednoduché řešení, které výrazně pomáhá.
Ferratové sety Singing Rock ➜ |
Ferratové sety Camp ➜ |
Ferratové sety Ocún ➜ |
NORMA
Důležité je si uvědomit, že normu splňuje celý ferratový set jako takový. Od provlékací smyčky, přes brzdu, otočný kloub i popruhy až po karabiny.
Bezpečnost
Pokud si všimnete, že máte naprasklou karabinu, tak nespoléhejte na druhou. Pokud jste spadli do ferraťáku, zkontrolujte, jestli je v pořádku (většinou mají kontrolní štítky). Argument „Šak to bylo enem málo“ ještě neznamená, že to vážně bylo málo. Pokud si nejste jistí čímkoli, není nic snazšího než zvednout telefon, zavolat nám a zeptat se nás. Nejsme tu jen od toho, abychom prodali, ale umíme i poradit.
Nevíte, jak se bezpečně navázat prsní úvazek? Přečtěte si náš článek.
Nabídka Ferratových setů ➜ |