1. vrstva
"Je termoprádlo lepší než funkční? Je to stejné nebo něco jiného? K čemu je první vrstva a co vlastně první vrstva je? Proč je tolik druhů termoprádla? nestačilo by jedno na vše?"
První vrstva je vrstva, která je nejblíže k tělu. Většina z vás tohle pravděpodobně ví. Stejně tak vás asi nepřekvapí ani informace, že funkce první vrstvy je odvést vlhkost od těla pryč – udržet vás v suchu. Proč teda máme tolik materiálů? Protože na různé podmínky se hodí různé prádlo.
Funkční prádlo vs termo prádlo
Funkční prádlo je vlastně jakákoli první vrstva, která má díky svému materiálu, konstrukci nebo úpravě přidanou funkci, která pomáhá s odvodem vlhkosti. Termoprádlo je pak takové funkční prádlo, které má zvýšené izolační vlastnosti (hřeje). Termoprádlo je tedy druh funkčního prádla, které využijeme ve chladnějších podmínkách
Materiály a který je nejlepší?
Merino
Neexistuje nejlepší materiál na světě. Kdybychom to zúžili a chtěli nejlepší materiál na první vrstvu, tak je to už jednodušší. Každopádně ani na první vrstvu neexistuje nejlepší materiál pro všechny. Máme materiál, který je extrémně univerzální celoročně, a to je merino vlna. Ta absorbuje vlhkost do svého jádra, na povrchu je suchá, nezapáchá a je antibakteriální. Chcete se dozvědět více? Přečte si náš článek.
Vlna a její tajemství |
Syntetika
Druhý funkční materiál je syntetika. Tak má spoustu svých výhod, ale velkou výhodou je, že syntetika rychle schne. Většina druhů bude mít také chladivý efekt, ale opět záleží na konstrukci. Jak je to se syntetikou se dočtete v článku o syntetice.
Syntetika |
Další přírodní materiály
Pak máme další přírodní materiály, jako je eukalyptus (Tencel), který absorbuje vlhkost do svého jádra, má chladivý efekt a další. V podstatě je to letní merino. Nebo Modal, což je vlákno z bukové celulózy. Modal je pro změnu jemnější než vlna, ale absorbuje do svého jádra méně vlhkosti. Pak máme bambusové vlákno. To je v podstatě taková vlna lite. Bambusová příze je ještě jemnější než vlna a má stejné funkce v menším rozsahu – ale i tohle tento materiál má své místo.
Tak narovinu. Jaký materiál zvolit?
Syntetiku využijete na krátké, ale hodně potivé aktivity. Především v létě. Triko neabsorbuje vlhkost a bude vás mírně chladit. Že bude rychle zapáchat nevadí, protože ho za pár hodin sundáte a hodíte do prádla. Oproti vlně má výhodu nižší hmotnosti a vyšší strečovosti a mechanické odolnosti. Stejně tak bude lépe chladit s rychleji schnout. POZOR: záleží na konkrétní variantě syntetiky. I některá syntetika může hřát po propocení nebo nemusí zapáchat.
Vlnu využijete takřka celoročně. Především na dlouhé aktivity nebo i když nechcete smrdět. Mám odzkoušeno, že jedno triko jsem byl schopný vzít 8x do fitka a nesmrdělo. Pak jsem ho dal vyprat z principu - přítelkyni se můj experiment nelíbil. Jeho velkou výhodou však je to, že hřeje za mokra, za tepla dokáže mírně chladit, nezapáchá a vlastnosti jsou dlouhodobé. Takže na několikadenní aktivitu, na lyže nebo běh. Zkrátka vlna je hodně univerzální prádlo.
Tencel je vhodný především na letní aktivity. Bude lekce chladit, ale udrží vás v suchu. Není vhodný na zimní aktivity typu stop/strat (například skialpy).
Modal je ideální pro lidi s citlivou kůži. Modal se většinou dělá ve vyšší gramáži, takže jej najdete především jako termo prádlo.
Bambus je (jak jsem již napsal) vlna lite. Pokud tedy chcete jemnější vlákno a stačí vám menší rozsah funkcí, pak je to ideální. Bambus je skvělý materiál od jara do podzimu na dlouhodobější aktivity.
Nabídka funkčního prádla
Snad jsme Vám po úvodních pohádkách trochu objasnili k čemu je vhodný jaký materiál. Není to však vždy 100%. Výrobci dělají kombinace materiálů a doporučuji si před nákupem přečíst, co o daném kousku píšeme v popisku. Možná zjistíte, že daný kousek není ten pravý pro Vás (skrz kombinaci a konstrukci materiálu) a hodil by se Vám jiný kousek do šatníku. Nebo Vás naopak překvapí, že právě daná kombinace materiálů vám přináší ještě víc.
No a když si nebude jisti, stačí napsat dotaz a nebo zavolat