průvodce výbavou: začátky lezení

Chcete začít s lezením a nejste si jistí, jak se vybavit? Připravili jsme si pro vás průvodce vším, co budete pro začátek potřebovat. Zaměřujeme se na lezení na umělé stěně, ale na závěr vám alespoň vyjmenujeme, co se vám bude hodit, pokud vyrazíte na skály.

Naše obecná rada zní, že v začátcích budete řešit trochu jiné priority, než zkušení a pokročilí lezci. Například se nemusíte tolik zaměřovat na hmotnost, protože pro Vás bude mít ze začátku jen malý význam, naopak se zaměřujte na pohodlí a získání správných návyků, abyste si lezení užívali, bavilo vás a zároveň jste lezli bezpečně. 

lezecké boty neboli lezečky

Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Asi nic není opředeno tolika mýty, jako lezečky. Pamatujte si, že lezečky vám prostě nebudou pohodlné, ale obzvláště v začátcích nevolte takové, ve kterých vás noha bude vyloženě bolet. I lezečky byste si samozřejmě měli vyzkoušet a to ideálně i na pár stupech, ať víte, jak se chovají při lezení.

 

na co se zaměřit:

  • Podešev (podrážka) - do začátku doporučujeme volit spíše “tvrdší podrážku”, která déle přežije, obzvláště začátečnickou lezeckou techniku. Ale nepřehánějte to. Příliš tvrdá podrážka sice přežije věky, ale bude hodně klouzat na stupech. Volte tedy spíše střední tvrdost.
  • Mezipodešev - ta určuje tvrdost lezečky. Spousta začátečnických lezeček je velmi tvrdá. Díky tomu vás podpoří ne stupech, ale zároveň sníží citlivost (která je důležitá především na menších stupech v budoucnu) a omezí rozvoj lezeckých dovedností. I pro začátečníky bychom tedy doporučili spíše boty měkčí, citlivější. Více si máknete, ale vrátí se vám to. 
  • Velikost - jak jsme již psali, lezečka vám nebude pohodlná jako papučky. Aby fungovala, nohu musí pořádně obemknout, váš palec musí být umístěný ve špičce a pata se nesmí vyzouvat. Bota musí být těsná, ale neměli byste mít pocit, že vám upadnou prsty. Velikost svých klasických bot berte jako orientační. Je běžné, že si lezečky budete kupovat třeba o číslo menší. Ale pamatujte na to, že když budete v botě trpět, je větší šance, že vás lezení přestane bavit.
  • Vázání - Tkaničky vám umožní si botu perfektně dotáhnout, ale budete potřebovat parťáka se spoustou trpělivosti. Suché zipy jsou rychlé, ale dotažení nebude tak precizní (ale za nás vesměs pořád naprosto dostatečně). Pak jsou ještě nazouvací lezečky. Ty si samozřejmě nasadíte nejrychleji, ale už si je na svou nohu nijak neuzpůsobíte.
  • Tvar - prohnutí neboli tvar lezeček je jeden z faktorů, podle kterých zkušení lezci své boty volí. Agresivní lezečky vám ale pomohou především v těžkých cestách a převisech. Až se dostanete do situace, kdy toto budete řešit, vaše první lezečky už nejspíš budou minulostí, proto nehledejte primárně agresivní lezečky, protože bývají méně pohodlné a dražší.
Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Ocún JETT QC

Pohodlná lezečka, která vám nějakou dobu vydrží. Je mírně prohnutá, takže vám pomůže i v těžších cestách, ale ne tolik, abyste v ní trpěli. 
Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

La Sportiva Tarantula

Začátečnická pohodlná klasika s tvrdou podrážkou, která vám vydrží opravdu spoustu lezení na stěně. Tvrdá podrážka ale taky znamená, že hůře drží na stupech.
Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Ocún Ozone

Lehce pokročilejší bota, na kterou si vaše noha bude chvíli zvykat, zvládnete s ní opravdu hodně. Má i pohodlnější variantu Ozone HV pro ty, kteří mají širší chodidla.

sedací úvazek neboli sedák

Sedáky se liší především počtem přezek, polstrováním a řešením materiálových ok. Při výběru se zaměřte primárně na pohodlí. Do sedáku se ideálně pověste na prodejně.

Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

na co se zaměřit:

  • Přezky - my doporučujeme třípřezkový sedák. Je univerzálnější a tolerantnější k příbytkům nebo úbytkům váhy. Můžete jej taky snadněji někomu půjčit.  Můžete zvolit taky úvazek jednopřezkový, který bude trochu lehčí a bude se snadněji nasazovat. Jeho tolerance ke změnám vaší velikosti ale bude velmi nízká.
  • Volba velikosti - Jistící oko, které v přední části spojuje nohavičky a bederní část byste měli mít na středu těla a po stažení byste pod bederní pás i nohavičky měli pohodlně zasunout dlaň. Ideální je mít taky vůli přezky více povolit nebo dotáhnout. Tak vás sedák nebude nikde škrtit, ale zároveň z něj nevypadnete.
  • Polstrování - Nehledejte nutně tlusté vycpávky. V sedáku nebudete sedět dlouhé hodiny. Zaměřte se spíše na šířku bederního pásu a nohaviček. Ta dokáže váhu rozložit a bude vám pohodlnější. Zároveň volte spíše sedáky, které jsou ušity z prodyšných materiálů.
  • Počet materiálových ok - na ta si budete časem věšet karabiny, pressky a další materiál. Chtějte alespoň čtyři, ale to je u sedáků určených na sportovní lezení více méně standard. 
  • Dámské sedáky - tyto sedáky více reflektují ženskou anatomii, ať už tvarem polstrování nebo delším jistícím okem. Pro dámy tedy můžou být lepší volbou. Ostatní sedáky jsou ale většinou unisex, tedy můžete vybírat i z nich.
Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Camp Escape

Úvazek, který jen tak nevyměníte. Prodyšný, pohodlný, ale zároveň lehký. Díky velkému množství materiálových ok s vámi snadno přejde i na skály nebo do vysokých hor
Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Camp Aurora

Obdoba úvazku Escape pro dámy. I zde platí, že je prodyšný, pohodlný a lehký. Navíc má ale jiné tvarování polstrovaných částí a delší jistící oko, aby vyhovoval ženské anatomii.
Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Beal Phantom

Pokud jste se rozhodli, že byste radši chtěli jednopřezkový úvazek, tenhle superpohodlný lehoučký sedák by určitě neměl uniknout vaší pozornosti.

jistící pomůcka neboli jistítko (neboli kyblík)

Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Pamatujte si, že jistítko a jeho správné ovládání je to, co vašeho parťáka bude dělit od pádu na zem. V začátcích ale nedoporučujeme volit zkratky v podobě poloautomatických jistítek. Ta vám odpustí hodně chyb, ale taky je ve vás mohou posilovat. Volte je tedy až ve chvíli, kdy si řádně osvojíte techniku jištění (ideálně pod dozorem instruktora).

na co se zaměřit

  • univerzálnost - Jistítko doporučujeme volit univerzálnější. Jděte do jistítka na dva prameny lana. Pokud přejdete na skály, bude se vám hodit. Ideálně si kupte takové jistítko, které má takzvaný “guide mode”. To jsou jistítka, která mají na zadní části očko. To možná časem využijete pro “dobírání shora”. Nebojte se do jistítka zainvestovat nějakou tu stovku navíc, protože s vámi vydrží opravdu dlouho.
  • zoubky - Volte taky jistítko, které má “zoubky”, které zvyšují tření lana a tím snižují jeho prokluz. Věřte, že to oceníte. 
  • průměr lana - Pozor si dávejte na “průměry lan”, se kterými je jistítko kompatibilní. Určitě se chcete pohybovat v rozmezí alespoň 9,5 - 10,5 mm pro jednoduchá lana. S takovými lany se při sportovním lezení budete setkávat nejčastěji.

Tip: K jistítku si pořiďte také správnou karabinu. Ideální je karabina typu “HMS” s pojistkou, která ji bude držet ve správné poloze. Rozhodně chcete karabinu s pojistkou zámku. Do začátku doporučujeme šroubovací, abyste si vytvořili správný návyk. Sáhnout můžete ale také po pojistkách typu tri-lock, které se zamykají samy. Takovou karabinu ale stejně vždy zkontrolujte, než začnete jistit.

Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Climbing Technology BE-UP

Jistítko, které má vše, co jsme vyjmenovali výše a patří mezi naše nejoblíbenější. Díky své konstrukci hezky brzdí projíždějící lano. Specifické řešení oka pro jištění shora umožňuje snadné uvolnění lana.
Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Camp Piu 2.0

Příjemně konstruované jistítko, které si poradí i s tenkými lany. Ze stěny se s vámi snadno přesune i na skály nebo do vysokých hor.
Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Beal Orient Express

Karabina ideální pro upevnění jistítka do sedáku. Lehká, se šroubovacím zámkem a pojistkou proti přetáčení v jistícím oku, která funguje přesně tak, jak má.

pytlík na magnézium a magnézium

Většinu prvních velkých chytů snadno udržíte i bez magnézia. Ale takzvaný maglajzák je tak trochu symbol lezců a dřív nebo později jej prostě budete chtít. Vybírejte hlavně správnou velikost, ať se vám do něj vejde pohodlně ruka. Měli by se také dobře uzavírat, ať se vám nevysype do batohu. Fajn jsou také bonusy jako očko na kartáček nebo kapsička na telefon. A pak je samozřejmě důležitý vzhled.

Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX
Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Magnézium budete asi trochu zkoušet. Není to tak, že by byla všechna stejná, jen jinak drahá. Liší se v tom, jak zvyšují tření vašich prstů na chytech, ale také třeba svou jemností nebo tím, jak dlouho vám na ruce vydrží. Klidně zkuste různé druhy a uvidíte, co vám nejvíce sedí.

typy magnézia

  • Práškové - to je základ a budete jej asi používat nejvíc. Prostě nasypete do maglajzáku a pak v něm obalujete ruku. Práškové magnézium se prodává více nebo méně hrudkovité. Magnézium bez hrudek spotřebujete rychleji, ale bude se vám lépe nanášet. My osobně volíme magnézia spíše jemnější a s málo hrudkami.
  • Tekuté - to je magnézium smíchané s alkoholem. Vydrží vám déle na ruce, nepráší a zároveň vám ruce vydezinfikuje. Ale uprostřed cesty už si ho při odpočinku nenamažete. Často se používá jako "první vrstva" před samotným lezením nebo na boulderech.
  • Kulička - magnézium v “punčošce” hlavně šetří spotřebu a tolik nepráší, ale taky se hůře aplikuje.
  • Kostka - to je tak trochu obdoba kuličky bez punčošky. Budete mít menší spotřebu a nebudete tolik prášit. 
Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Maglajzáky Chillaz

Stylové maglajzáky vyrobené z papíru v rakouské chráněné dílně. Sice nemají žádné vychytávky, ale používají se příjemně a rozhodně s nimi vyniknete díky super designu. 
Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Camp Polimago

Nepřehlednutelné maglajzáky v různých stylech, díky kterými se rozhodně odlišíte od ostatních. Navíc mají poutko na šteček.
Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Magnézium Ocún Crushed

Magnézium ve velkých hrudkách, které vám dlouho vydrží a kromě základní verze jej u nás najdete i ve variantách do horkého a chladného počasí.

lano

Lano budete pravděpodobně kupovat až jako poslední. Je to velká investice a lézt začnete buď na kurzu, s kamarádem nebo na natažených lanech, případně tzv. “navijácích”. Lano si také můžete půjčit na stěně, ať své náklady trochu rozmělníte.

Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

podle čeho vybírat lano

 

  • Typ (certifikace) - Rozhodně chcete lano “jedničkové” neboli “jednoduché”. To bude vždy vaše základní lano, které možná časem rozšíříte o další typy, pokud se posunete třeba do vysokých hor. Některá lana mají více certifikací (poloviční, dvojité) pro vás je ale opravdu základ jednička v kolečku. Lana s více certifikacemi jsou univerzálnější, ale za nás je lepší volit na speciální aktivity speciální lana. 
  • Průměr - ten v podstatě určuje, jak snadno bude lano putovat přes jistítko, ale taky jakou váhu za sebou potáhnete nahoru. V začátcích doporučujeme průměr lana kolem 10mm (radši trochu více, než méně). Lano se vám sice bude trochu hůře podávat prvolezci, ale o to více se budete učit, že je potřeba podávat včas. Zároveň pro vás bude snadnější udržet lano v zajištěné poloze a spouštění prvolezce nebude tak rychlé. Lano s větším průměrem má také delší životnost. 
  • Impregnace - tu využijete především venku, kdy lano tolik nenasakává vodu. Mokré lano je samozřejmě těžší, ale také se snižuje (až o 30%) jeho nosnost. Impregnace ale lano chrání také před špínou. Impregnace může být buď jen opletu nebo i jádra. Zároveň ale pozor na to, že některá impregnovaná lana mají větší tendenci se kroutit.
  • Uzlovatelnost - ta by se dala přeložit jako “poddajnost” lana. Je to údaj, který ne každý výrobce uvádí. Ideální je na prodejně zkusit, jak je lano ohebné. Čím bude ohebnější, tím snadněji se vám budou vázat a rozvazovat uzly.
  • Délka lana - na umělé stěny si vystačíte s 50m lanem, často i kratším. Pokud vám to ale rozpočet umožní, kupte si lano delší. Na stěnu tu váhu navíc odnesete a na skalách se vám může běžně hodit 60 nebo 80 metrů. 
  • Počet pádů - Spousta lidí se bojí, že když do lana osmkrát spadne, může jej vyhodit, protože na laně je napsáno takovéto číslo. Čím více pádů je na laně uvedeno, tím bude odolnější, ale! Jedná se o pády normované, které (snad) nikdy nezažijete, protože jsou opravdu extrémní. Klasických lezeckých pádů lano přežije opravdu hromadu.

Tip: K lanu si rovnou pořiďte obal. Klidně v kombinaci s batohem na lano (neboli lanovakem). Nejen že se vám bude lépe přenášet, ale taky jej nebudete válet ve špíně.

Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Beal Virus 10mm

10mm lano je pro vás do začátku naprosto ideální. Virus je navíc bez impregnace a má úplet dělaný tak, že vždy snadno najdete půlku. Tohle lano vám vydrží na dlouhou dobu.
Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Beal Karma 9,8mm

Pokud chcete už od začátku trochu svižnější lano, sáhněte po Karmě od Bealu. Stejně jako u Viru i tady platí, že díky opletu vždy najdete střed a je bez impregnace.
Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

Beal Combi 45 L

Lanovak neboli batoh na lano Combi vám se dodává s obalem na lano, díky kterému ho nebudete válet po zemi. Snadno se vám do něj vejde vše, co budete na stěně nebo skalách potřebovat.

a co teda dál?

 

Jak jsme slíbili, přinášíme i přehled toho, co se vám bude hodit, když přejdete na skály. Některé věci využijete i zcela výjimečně na umělých stěnách, ale rozhodně se bez nich obejdete.

  • Helma - jasně, helmu můžete nosit i na umělé stěně, ale pravděpodobnost, že ji budete potřebovat je opravdu malá, protože stěny se staví tak, aby byly velmi bezpečné. Výjimkou jsou ale děti, které mají tendenci se do hlavy bouchat třeba při spouštění. Na skály doporučujeme helmu všemi dvaceti bolavými prsty.
  • Pressky - to jsou dvě karabiny, spojené smycí, které se zakládají do postupového jištění. Existují i umělé stěny, kde je využijete (například Gutovka), ale jsou to výjimky. 
  • Odsedka - protože na skalách vás při dolezení většinou čeká nějaká ta práce, hodí se odsedka, kterou se zajistíte, než uděláte co potřebujete (dá se nahradit i karabinou a loďákem).
  • Smyce - to budou vaši kamarádi. Budete je používat k budování štandu, k prodloužení jistítka při slaňování nebo třeba k dojištění.
  • Karabiny - počet karabin, které sebou budete nosit na skály bude výrazně větší, než ta jedna na stěnu. Pro spoustu lezců se z nich stane tak trochu posedlost a mají pak problém odejít z obchodu, aniž by si aspoň jednu karabinku odnesli.

rádi vám s výběrem pomůžeme na našich prodejnách

Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

prodejna Praha

V Praze lezením doslova žijeme. Kompletně vybavený lezecký showroom a vedoucí prodejny Petr je instruktorem lezení. 350m od prodejny je největší venkovní stěna Gutovka s kterou úzce spolupracujeme a můžeme se zde tak třeba potkat na našich workshopech. Stavte se do prodejny třeba jen na kávu či povykládat a odpočinout v chillout zoně.
Soutěž o boty AKU Rock Dfs Mid GTX

prodejna Vsetín

Plně vybavená outdoorová speciálka v srdci Valašska kde ani lezení nezaostává. Prodejna je sice menší jak v Praze, ale máme zde naše sídlo a hlavní sklad = vyzvednutí z 1000-ců položek z eshopu bez poštovného v ten samý nebo druhý den.  I zde se aktivně potkáváme se zákazníky a těšíme se, že se třeba uvidíme na jednom z našich eventů na Valově skále či jinde.