vše k Vánocům na jednom místě: garance dodání do Vánoc, možnost vyměnit dárky do 15.1., otevírací doby atd. Vše naleznete zde.

pro koho jsou sněžnice

Začněme tím nejdůležitějším, než se pustíte do celého článku. A to jestli jsou sněžnice vhodné pro vás, nebo jsou zbytečné. Pokud vyrážíte prvně na zimní dobrodružství a nevíte, jestli vás hory v zimě budou bavit, doporučuji si sněžnice raději půjčit. Pokud za sebou už máte zimní dobrodružství, určitě jste narazili na to, že vám boty podkluzovali, bořili jste se do sněhu nebo jste měli boty plné sněhu. Vám doporučuji si pořídit vlastní sněžnice.

Zkušenost se sněžnicemi je nepřenositelná. Zkrátka dokud je nevyzkoušíte, tak nedokážete plně ocenit jejich přínos. Sněžnice pomohou, abyste se nepropadli, nebude vám noha tolik podkluzovat, dostane se vám do bot méně sněhu, krok je stabilnější a ušetříte spoustu energie - a to i přesto, že sněžnice něco váží.

 

tip

doporučujeme zvolit sněžnice ve tvaru "8". důležité je zúžení vedle nártu. Díky tomu zachováte přirozenou chůzi a nemusíte kráčet na široko.
 

tip

testovali jsme sněžnice Symbioz. Chcete se podívat jak zvládly, hlínu, asfalt, štěrk, kmeny, skákání nebo hod ze skály?
 

tip

Na zimu si vybírejte hole s prodlouženou rukojetí. nemusíte neustáte přenastavovat velikost. Při traversu nebo prudkém stoupání si zkrátka jednu nebo obě hole "podchytíte"
sněžnice

TSL 438 UpDown

Sněžnice se systémem prošlápnutí pro sestup.
sněžnice

TSL Symbioz access

Téměř nezničitelná a měkká. Sněžnice z testu.
sněžnice

MSR sněžnice

Sněžnice převážně s kovovým rámem.
sněžnice

TSL 710

Nejlevnější sněžnice- ideální do lesa.

výběr sněžnic

Sněžnice se skládá ze 3 základních částí. Tělo sněžnice, vázání a hroty. Všechny tři části jsou důležité. Některé části jsou důležité pro funkci, jiné pro komfort. Co k čemu je potřeba na co si dát pozor?

velikost

Velikost nám určuje nosnost sněžnice. čím větší sněžnice, tím více ji můžeme zatížit. Vždy samozřejmě záleží na typu sněhu a doporučení nosnosti je skutečně jen doporučení. Nezapomeňte, že nejdete jen ve spodním prádle, ale v zimním oblečení a mnohdy sebou ponesete i batoh s vybavením. To něco váží. 

 

tip

Osobně doporučuji raději větší sněžnice, než tak akorát. Větší sněžnice jsou těžší, ale mají i větší plochu (lépe nadnáší).

kontrukce

Pod konstrukcí se zaměříme převážně na tvar a prolisy

tvar

Sněžnice se dnes používá převážně rovnoběžný (obdélník) nebo ve tvaru "8" (přesýpacích hodin). Rovnoběžný tvar bývá z pravidla úzký, aby co nejméně sněžnice zavazela. Chůze je tedy v tomto ohledu příjemná. Sněžnice však je mnohdy delší a sněžnici za sebou více vlečeme. Tvar "8" má tu výhodu, že do sebe sněžnice zapadá, jako puzzle a bývá z pravidla (ne vždy) o něco kratší - sněžnici za sebou méně vlečeme.

prolisy

Prolisy (přepážky) nejsou u sněžnice vždy. Přepážky nám zabraňují podklouznutí. Ať už na rovince, tak při stoupání. Je jedno, jestli jsou tyto prolisy kovové, nebo plastové. I když výhoda kovových je, že jsou většinou tenčí, takže se lépe "zaříznou" do sněhu a lépe fungují na ledu.

 

materiál

Dříve se ve velkém používalo dřevo a kůže. Není to o tom, že dnes byste takové sněžnice nenašli. Dnes se dává přednost plastu nebo kovu. Oba materiály mají své výhody i nevýhody a je dobré si promyslet, co je vhodnější.

plast

Plast není stejný jako u petláhví. Jedná se o termoplast, který lépe snáší nízké i vysoké teploty (grilovat se na něm nedá). Výhodou je, že je plast pružnější a lehčí. I při chůzi na štěrku sněžnice vydrží a maximálně si je poškrábeme.

kov

Kov je sám o sobě tvrdší a těžší. Což většinou znamená, že sněžnice bude těžší, ale odolnější. Celá sněžnice je i pevnější a méně pružná. To má výhody a nevýhody.

 

tip

Do členitého nebo zasněženého terénu doporučujeme plastové sněžnice. Pokud se chystáte na tvrdý podklad, zamrzlé plotny a zvolil bych kovové sněžnice nebo plastové s kovovým bočním hřebenem.

špička

Špička vázání má většinou hroty. Ty nám zabraňuji v prokluzu, když jdeme po ledě a odlehčíme sněžnici. Druhá důležitá část špičky je pak způsob připevnění boty do špičky vázání. Dotahování špičky není potřeba mít příliš složité. Stačí dotahovací popruhy. Mnohdy velikost nastavíme a jen nasazujeme a sundáváme. 

pata

Pata vázání je už důležitější, co se týče připevnění boty. Pata nám drží připevněnou botu k vázání. Při každém zapnutí sněžnice tuhle část dotahujeme a při sundání sněžnice tuhle část povolujeme. Manipulace s patou je častější a důležitější. Je proto dobré myslet na to, aby tato část vázání byla komfortní. Nechcete ve sněhu hledat popruh, abyste sněžnici dotáhli nebo povolili.

 

tip

Dostačuje, když budete mít na špičce obyčejné stahování. U kotníku doporučujeme nějaký lepší systém, jako například ráčna (jako u SNB), nebo boa systém.

A to je vše přátelé. Pokud máte pocit, že je něco jinak, nebo byste chtěli něco upřesnit, klidně se na mě obraťte a já článek doplním, upravím a nebo minimálně individuálně poradím.