Přespávání v zimě
Pro milovníky přírody je spaní v zimě výzvou. Každý drobná chyba může mít fatální následky, na rozdíl od letních měsíců. Je důležité si uvědomit, že spánek je základním procesem regenerace. Co to pro nás znamená? Jestliže nám noc nedopřeje kvalitní odpočinek, může nám chybět potřebná energie na dosažení našich cílů následující den. Investice do správného vybavení pro zimní spaní může udělat zásadní rozdíl ve vaší pohodě a síle pro překonání výzev přírody.
základ od země
Začneme pěkně od podlahy. Velmi často bývá zima od země - a to nejen v zimě. Je to způsobeno tím, že karimatka dostatečné neizoluje. Jak tedy vybrat správnou karimatku? Je to jednoduché. U karimatek se udává hodnota "tepelný odpor". Čím vyšší číslo, tím lepší. S čím norma ale nepočítá, tak je s proležením. pokud tedy ležíte na boku a máte karimatku nafouknutou méně, může nastat to, že promáčknete část izolace a bude vám na rameno táhnout. Takže raději volte karimatku s vyšším tepelným odporem.
tip
máte strach z nafukovacích karimatek? Jsou lehčí, sbalitelnější a mnohdy do mrazů. Therm-a-rest má navíc doživotní záruku na karimatky, takže je to investice na celý život karimatky. Pokud si ji ale propálíte, tak je to bohužel považováno za mechanické poškození.rozcvič se
Spacák vás sám od sebe nebude zahřívat. Nemá žádné generátory tepla. Pouze izoluje. Je to stejné jako u zateplení domu. Izolace sama o sobě nehřeje, ale zabraňuje úniku tepla. Aby vám doma bylo teplo, musíte topit. Ve spacáku je to stejné. Aby vám bylo teplo, musíte si spacák vyhřát. Váš generátor tepla je v tomto případě vaše tělo. Takže před tím, než vlezete do spacáku, tak si dejte malou rozcvičku. Ne tolik, abyste se zapotili, ale dostatečnou, abyste se zahřáli. Až pak vlezte do spacáku.
dlouhý ani krátky
Když zvolíte krátký spacák, tak si vytlačíte izolaci u nohou. Prakticky to znamená, že vám pak izoluje jen "šusták" a na nohy vám táhne.
Když zvolíme dlouhý spacák, tak je tam strašně moc prostoru, který musíme "vytopit". Je však lepší mít delší spacák než krátký. Do dlouhého si totiž můžete jednoduše něco vložit a tím vycpat prázdné místi. Například péřovku. Takto vám navíc péřovka nepromrzne a přes noc (díky tělesnému teplo) částečně proschne.
Tip
Promrzají vám často nohy? Mě taky. Proto jsem zkusil spacák, který má uvnitř kapsu na nohy. Vlastně takový vnitřní péřový návlek. Vyhřívám díky tomu méně prostoru a mám více izolace.Teplota extrem
Při výběru spacáku se řiďte normovanýma teplotami. Norma je údaj, který nám vyrovnává hru - všechny spacáky jsou měřeny ve stejných podmínkách (výrobce nevycucal teplotu z prstu). Norma není ideální, ale je to orientační bod. Každopádně zkuste při výběru ignorovat teplotu "extrém". Ta totiž určuje, že ve spacáku přežijete po dobu 6 hodin, ale mohou se objevit následky, jako je podchlazení nebo omrzliny. Pracujte tedy s teplotami tak, abyste se pohybovali mezi teplotou komfort a limit. A když by vám bylo teplo (tolik by nemrzlo), tak si trochu rozepnete spacák.
Finta Fň
Voda je vodič. A vede teplo. A ve spacáku chceme, aby nám bylo teplo. Před tím, než ulehneme, tak se převlečeme do suchého (obzvlášť v zimě) a především nezapomeneme na ponožky. Protože mokré ponožky ve spacáku jsou past. Díky suchému oblečení budeme ztrácet méně tepla a bude nám tepleji. Co je můj tip, tak je merino. To totiž bude izolovat i za mokra (berte mě v tomto s rezervou a nekoupejte se v merinu), nezapáchá a zároveň je schopné absorbovat velké množství potu do svého jádra (na povrchu zůstává suché).
Tip
Pokud je vám zima na nohy uprostřed noci, tak si sundejte ponožky. Je to způsobeno tím, že se vám potí nohy. A voda odvádí teplo. A než byste si vyhřáli spacák, tak se snažíte dokola zahřát ponožky a vysušit je.námraza je dobré znamení
Pokud vám spacák přes noc na povrchu namrzne, je to dobré znamení. Proč? Protože ve spánku se potíme. Aby nám nebylo chladno, je důležité dostat pot z těla přes spacák ven. Námraza na spacáku znamená, že spacák propouště pot (ve formě páry) přes spacák ven a na povrchu nejprve zkapalněl a následně zamrznul. Takže námraza znamená, že spacák dýchá a současně je dostatečně vodoodpudivý. A to chceme.
víc místa na nohy?
Rádi se převalujete a chcete mít ve spacáku místo? Nemáte rádi stažené nohy? Spacáky Marmot nabízí možnost rozepnout si nohy a tím spacák rozšířit. Ve spacáku pak můžete klidně válet sudy.mrznou vám nohy?
Bývá vám zima na nohy?Spacáky Therm-a-rest kromě doživotní záruky potěší i vnitřní vložkou. Ve spacáku je oddělená přepážka na nohy. Ta zajišťuje lepší izolaci i loft. Takže na nohy bude tepleji.bojíte se vlhka?
Máte strach, aby vám nenavlhnul spacák? České spacáky Kwak mají nanomembránu. Tato membrána zvládne tlak 12.000 mm. Takže se nemusíte bát ranní rosy ani slejváku.nejste si jistí teplotou?
Mountain equipment testuje své spacáky v terénu a stojí si za tím, jakou teplotu spacák snese. Právě proto nabízí, že si spacák můžete vyzkoušet a když vám bude zima, můžete ho vyměnit za teplejšíranní mordor
Ráno se probudíme a vidíte námrazu na spacáku. Jak již víte, tak tohle je dobrá zpráva. Pokud je nám teplo, tak ani nechceme vylézat. Když je nám zima, tak se chceme rozhýbat, aby nám bylo teplo. A právě když opustíme spacák, přichází ten mordor. Musíme spacák vytřepat (abychom si nezabalili námrazu sebou a ta se pak nevsákla do spacáku) a sbalit jak spacák a karimatku. Venku mrzne a i vybavení je promrzlé. Připravte se tedy na to, že vám bude zima na ruce. Aby rukavice správně fungovali, platí to stejné, jako když jdeme do spacáku. Musíme nejprve zahřát ruce, než si je nasadíme. Zahřejte si rukavice ve spacáku a současně rozhýbejte prsty. Pak vše půjde lépe.