Nepromokavé kalhoty
"Mít či nemít. To je oč tu běží." Otázku máme, ale nemáme na ni jednoznačnou odpověď. Bylo by snadné, ale nesprávné napsat, že nepromokavé kalhoty máte mít vždy. Abych obhájil svůj názor, napíšu vám, proč hardshellové kalhoty mít a kdy je nepotřebujete. Co mě k tomuto názoru přivedlo? Spousta špatných zkušeností.
Prvně si řekněme, jakou mají nepromokavé kalhoty funkci. Udržen nohy v suchu. Jak funguje membrána a jak se řídit při výběru membránového oblečení jsme si už psali dříve. Pokud se k tomu chcete vrátit, zde jsou články.
kdy je nemít?
Půjdeme z druhé strany. Kdy je vlastně nemít?
- Pokud je léto a přešel jen drobný déšť, tak vás to trápit nemusí. Ale je dobré mít rychleschnoucí kalhoty (ne bavlna).
- Stejně tak pokud jste těsně před návratem domů a na 10 minut se nechcete oblékat - to zkrátka zvládnete.
- Když jste během deště v lese a máte pončo, které vás kryje po kolena. V lese vás kryjí stromy a pravděpodobně vás nepotká saigon, kdy by pršelo i z boku a ze spodu.
- Nebo když nepromokavé kalhoty nemáte - to si je pak nemůžete ani vzít.
výhoda kalhot
Výhodou kalhot je, že vás chrání před deštěm. Překvapení!
- Nepromoknou. Protože vodu nevsáknou a tak vám přes kalhoty a po nohách nesteče voda do bot (ano, i proto můžete mít mokro v botách).
- Při delším treku budete v suchu a nemusíte řešit, kde oblečení sušit.
- Kalhoty vám snesou i déšť za silného větru (z boku). V podstatě pokud chodíte hřebenovky, je to nejlepší parťák. Kalhoty jsou za silného větru na nohou a nezvedá vám je vítr (jako pončo).
výmluvy pro amatéry
"Mám je někde zahrabané". Pokud máte vyřešenou organizaci v batohu, najdete je rychle. Problém tedy není v kalhotách, ale v uspořádání batohu.
"Musel bych se zout". Ne. Nemusíte se vždy zouvat. pokud zvolíte kalhoty alespoň s 3/4 bočním zipem, oblečete je i obutými botami. Dokonce s Full-zip na boku oblečete kalhoty i s lyžemi/sněžnicemi na nohách.
"Než s obleču, tak to přestane". Samotné oblečení kalhot s 3/4 zipem, včetně rozepnutí a zapnutí trvá 28,04 s (schválně jsem si to teď změřil.
"Moc se v nich potím". Ano, pokud se v nich potíte, je špatně zvolena membrána. Ale i tak si můžete pomoct tím, že rozepnete větrací nebo boční zipy
Ale jaké zvolit?
Vyberte takové kalhoty, jaké využijete. Důležité je, aby vám seděly a neomezovaly vás v pohybu. Většinou vám budou stačit obyčejné záložní kalhoty s 2,5-vrstvou laminací membrány (pokud nejste horolezec). Doporučuji použít alespoň 3/4 zip, abyste je mohli oblékat přes boty. Zip navíc můžete použít i k větráni.
stačí pončo?
Ano stačí! Má to ale několik "Ale"
- V lese je to parádní. Déšť se rozrazí o stromy a prší v podstatě už jen ze shora.
- Velkou výhodou ponča je, že má dobrou prodyšnost (protože není uzavřené).
- Pončo musíte stáhnout, aby vám za silného větru nepoletovalo všude okolo.
- Za silného větru vám pončo nebude krýt nohy.
- Pončo je dostačující na jednoduché jednodenní výlety.
A to je vlastně vše. Tak snad jsem vás neodradil od cest v dešti. Cestování v dešti je super, jen na to musíte být připraveni. Jako třeba já. Kalhoty i bundu mám. Na treky mi stračí 2,5-vrstvá laminace membrány, ale musel jsem dobře vybírat konkrétní membránu, abych byl spokojený a vyhovovala všem mým požadavkům. Proto pro vás mám tip.
ME Zeno pants
2,5-vrstvá laminace neporézní membrány je ideální na treky a přechody. Navíc 3/4 zip vám umožní obléct kalhoty i přes boty a navíc zipy můžete použít k větrání.