Nepromokavé bundy - průvodce
Při výběru nepromokavého membránového oblečení hledáme většinou to nejlepší za co nejnižší cenu. Zkusím vás provést tím, co při výběru sledovat a jak si vybrat co nejlepší kousek pro sebe :) Protože nejdražší vždy neznamená nejlepší. Takže na co si dát při výběru především pozor?
Stejně budete mokří!
Spousta lidí má špatnou zkušenost s membránovým oblečením, protože si koupili bundu a stejně promokli. Přitom na visačce v Lidlu bylo, že je to nepromokavá bunda. Nepromokavá je i igelitka a nechodíme v ní. Tady je důležité si říct, proč promokly. Jsou dva důvody, proč byli mokří.prostě promokla
Když se něco jmenuje membrána, neznamená to, že je to hned nepromokavé a zvládne jakýkoli déšť. Každá membrána má hodnotu "vodní sloupec". Čím vyšší je tato hodnota, tím zvládne více "tlaku". Takže i silnější déšť. Ale pak si vezmete batoh. Ten vám vytváří "tlak" na ramena. a přes ramena promoknete. Proto je dobré mít u bundy vodní sloupec alespoň 20.000 mm (tedy 20 m). U kalhot dle (dle vybavení) postačí i menší vodní sloupec kolem 10.000 mm (tedy 10 m). Kalhoty totiž zatížíme leda zakleknutím, ale při chůzi jen lehce třením.
udělali jsme si z bundy bazén
Na úvodu jsem zmiňoval, že i igelitka je nepromokavá. Proč tedy nepoužíváme levný igelit? Máme přece igelitové pláštěnky. Důvod je jednoduchý. Zkrátka by neměl kam odcházet pot. Zpotili bychom se a voda by zůstala pod igelitem a my byli mokří. Sice z potu a ne deště, ale i tak mokří. Proto musíme u bundy sledovat "paropropustnost" neboli "prodyšnost". To je schopnost membrány "dýchat" (odvádět vlhkost pryč). Čím vyšší je tohle číslo, tím lépe pro vás. Obecně doporučuji (bez ohledu, jestli bunda nebo kalhoty) mít minimální prodyšnost 20.000 g/m2/24h.
vybírej podle aktivity!
Zaměř se na to, na co bundu chceš. Ano, abys nezmokl :D. Ale je důležité, jestli ji máš na lezení, skialp, běh, jednodenní výlety nebo vícedenní turistiku. Zaměř se na to, jak budeš bundu používat. Jestli ji chceš mít v batohu jako "záložní bundu", kterou vytáhneš, když se pokazí počasí nebo na celodenní lezení.
nepodceň zipy
Pojďme si navýšit prodyšnost! Při výběru bundy sledujte, jak jsou řešené zipy a vnitřní legy zipu. Můžete totiž pak mít při dešti otevřenou kapsu a tím zvýšit prodyšnost bundy. Zkrátka máte díru, kterou může vlhkost unikat. Výborné jsou v tomto zipy v podpaží, protože málokdy (neříkám že nikdy) neprší ze spodu. Takže ideálně je mít zipy s vnitřní légou (aby případné kapky vytekly přes légu pryč), odtokové kanálky (na konci zipu) a vnitřek kapsy musí být prodyšný (ne z membrány).
tip šéfkuchaře Direct Alpine Guide
zip šejdrem
Šikmý zip vás nebude škrábat na puse. Zároveň má prostor před ústy malé dírky kvůli kondenzaci a dýchání.mega zipy v podpaží
Zipy v podpaží jsou extrémně dlouhé. Díky tomu se dostanete do kapes vnitřní bundy (třeba péřovky).kapuce
Kapuce je prostorná a nastavitelná. Dostanete do ní jak holou hlavu, tak i helmu.rukávy a manžety
Často vám budou rukávy dlouhé a volné. A to je výhoda! Bundu díky tomu oblečete i přes péřovku. "Je mi to jasné. K čemu je mi ale dlouhý rukáv?". Délku rukávu vyřešíte stahovací manžetou. To má tu výhodu, že se vám rukávy nebudou vyhrnovat ani tahat v zádech. Takže volné a dlouhé rukávy jsou takto udělány úmyslně.
jasně... kapuce
kolik z vás ví, jakou má kapuci? "No nepromokavou." U kapuce budeme řešit 4 hlavní části:
- kšilt - díky němu nám nebude pršet do obličeje
- stahování - kapuci si nastavíme pohodlně na hlavu a ta se bude otáčet podle toho, kam se budeme dívat
- velikost - je to důležité především pokud chodíte do hor i s helmou - zkrátka aby se vám tam vlezla (ať už skialp, lezení nebo VHT)
- vysoký límec - ten vás bude chránit před nechtěným větrem, sněhem nebo deštěm
vyztužené partie
Zvažte, které partie potřebujete mít vyztužené a jestli vůbec. Pokud chodíte s těžkým batohem 30 dní v roce, oceníte vyztužená ramena, záda a boky (party, kde tře batoh o bundu), pokud polezete, budete rádi za vyztužené rukávy (abyste je neprotřeli o skálu) a tak dále. Ale ve spoustě případů nepotřebujete vyztužení. Pokud máte bundu na lehčí několikadenní treky, tak není zapotřebí si připlácet za váhu a objem navíc.
a co hmotnost?
Ano při výběru budou asi někteří z vás řešit i hmotnost. Pokud pro vás je důležitá hmotnost, berte to jako jeden z parametrů, ale ne jako klíčový. Nepodceňte prodyšnost, vodní sloupec a střih. Bunda vás pak může omezovat nebo zjistíte, že vám promokne, protože není stavěná na 60l batoh.
pozice kapes
Jedna věc je, aby byly kapsy výš, než je bederní pás - abyste se do nich pohodlně dostali. Ale také je důležité se zamyslet, jestli je lepší mít kapsy podél zipu (ruce dáváte do kříže) nebo na bocích (dáváte ruce klasicky do kapes). Do kříže se používá často při zimních aktivitách. Kryjete tak i jádro těla a lépe se zahřejete. Když dáte ruce do kapes přes boky, je to vhodnější při chůzi.
na co jsme zapomněli?
Vlastně na nic. Tole je takový malý průvodce, který vám má napovědět, abyste se zamysleli, na co bundu chcete a co po ní potřebujete. Nezapomeňte se zamyslet, zda potřebujete taky:
- dvoucestný zip
- stahování bundy ve spod
- aretační knoflík ve spodu bundy
- vnitřní kapsy
- recco
- podlepení švů
- vnitřní švy