jak vybrat rukavice
Máte pocit, že vám je zima i když máte teplé rukavice? Pak mrkněte na náš článek, jak neumrznout v rukavicích nebo na článek o typech rukavic. Pokud jste ve fázi výběru, tak oceníte našeho průvodce, který vám pomůže najít vhodné rukavice.
1. aktivita
S rukavicemi je to stejné jako s botami. Jedny budete mít do divadla a jiné do práce. Stejně tak se zamyslete u rukavic, jak je zhruba chcete používat. Ano, vím že do zimy. Záleží však, jestli v rukavicích budete lézt, jestli je máte na lyže, nebo hledáte něco na turistiku nebo stavění sněhuláků. V každém případě potřebujete totiž jiné prvky. Při ledolezení bude důležitá odolnost vůči vodě, teplo a citlivost. Při turistice zase budete chtít, aby vám rukavice dýchali a vy se v nich nepotili. Takže nejprve se zamyslete, na co rukavici chcete.
2. typ rukavic
Máme 3 typy rukavic. Prstové, palčáky a hybridní. Prstové jsou vhodné, pokud potřebujete mít v prstech lepší ovladatelnost. Šroubování karabiny, lezení, stavění přístřešku, vázání lana a tak dále. Palčáky mají zase výhodu, že vám v nich bude tepleji, ale manipulace bude horší. V palčácích se vám budou složitěji nastavovat lyže. Pokud však jen jdete, držíte hůlky nebo stavíte iglú, pak vám budou palčáky vyhovovat. No a pro ty, kteří potřebují mít občas zvládat drobnou motoriku, chtějí mít ruce v teple nebo zvládat dobře termoregulaci, tak jsou tu hybridní rukavice. Více v našem článku o tipech rukavic.
Merino rukavice s koženou dlaní a dotikovým ukazováčkem
Teplé palčáky, které kombinují peří, syntetiku, kůži i membránu.
Hybridní zatepléné rukavice na zimní lezeni i skialp
zateplené rukavice přizpůsobené na technický pohyb
Odolné kožené rukavice na vysokohorkou turistiku
3. izolace
V zásadě používáme tři druhy izolace. Peří, vlnu a syntetiku. Peří je vhodné, pokud rukavice nepřijdou příliš do kontaktu s vlhkem. Tedy jsou vhodné na turistiku pro zmrzlíky, nebo na expedice. Jsou totiž lehké, sbalitelné a dobře izolují. Vlna je skvělá na start/stop aktivity. Například na lanovku. Vlna totiž hřeje i po zpocení. Pokud jedete na lanovce a nehýbete se, nevadí, že ruce jsou navlhlé. Syntetika rychle schne, její velká výhoda, protože odvádí vlhkost od rukou a ty jsou dříve suché. Dříve neznamená hned. Jsou vhodné, pokud se často mácháte ve sněhu – stavíte iglú, prohrabáváte se sněhem, nebo lezete.
4. membrána ano nebo ne?
Membrána má velké pro a velké proti. Velké pro je, že membrána nepromokne. Velké proti je, že membrána snižuje prodyšnost. Tedy schopnost odvádět vlhkost od rukou (schnout). Proto je základ zamyslet se nad aktivitou. Pokud se hrabete ve sněhu, tak je dobré mít membránu, protože vám jinak rychle promoknout. Pokud máte rukavice na zimní běh, tak se budete potit a je lepší mít rukavice bez membrán, aby se pot rychleji odpařil.
5. telefon a vychytávky
Na závěr se už jen zamyslete, jaké vychytávky rukavice mají. Stahovací manžety, které zabraňují, aby se dostal sníh do rukavic. Dotykový prst, který umožní, že budete moct ovládat telefon i s nasazenými rukavicemi. Závěsné poutka, které umožní připevnit rukavice na karabinu. Vyjímatelnou vnitřní rukavičku, kterou můžete vyprat. Nebo další vychytávku, která vám udělá radost :)
náš tip
Náš tip je jasný. A to hybridní rukavice. Máte ruce schované jako v palčácích a zároveň můžete odklopit prsty, pokud by vám bylo teplo, nebo byste potřebovali použít prsty na drobnější práce (odemknou chatu, zavázat tkaničku, hledat něco v batohu...). Osobně používám nejčastěji při zimním běhu, kdy můžu odklopit, abych se nepřehříval; při turistice, kdy je mi teplo a zároveň můžu mít volné prsty; při cestě do města, kdy při chůzi je mi chladněji a časem se zahřeji; při skialpech, kdy mám prsty v teple a když potřebuje větrat, mám prsty volné. I tak mám náhradní rukavice v batohu. Protože přece jen hybrid je kompromis, který neřeší všechny situace.