jak vybrat boty?

Vybrat si správné boty znamená mít doma minimálně 12 různých párů bot. Protože tohle není ideální cesta pro peněženku ani místo v botníku, tak musíme najít kompromisy. Na co si dát pozor a jaké jsou limity jednotlivých částí si prozradíme níže.

 

Jak postupovat?

Nejdůležitější je, aby vám boty dobře seděly na nohách. Při výběru je to ale až poslední věc, kterou uděláte. Proč? Protože nejprve si musíte zúžit výběr. To uděláte tak, že si určíte, na co boty chcete. To vám prozradí, co má bota mít. Protože na výstupy s mačkama budete hledat jiné boty než na jednodenní výlet v Beskydech. Na co se tedy zaměřit?

Vysoká bota je dobrá v tom, že vám zpevní kotník. Což je výhoda a zároveň nevýhoda. Zpevněný kotník je méně náchylný na podvrtnutí. Je to taková berlička - tedy opora. Současně máte ale omezenou pohyblivost kotníku. Vysokou botu tedy volte na základě terénu, vzdálenosti a stavu kotníku. Na co je tedy vhodná vysoká bota?

  • Na nerovný podklad. To jsou v podstatě skalnaté přechody, jako jsou například Tatry.
  • Delší trasy. To je z toho důvodu, že při delším treku se vám kotníky postupně unaví (pokud nejste trénovaní).
  • Slabé kotníky. To může být například tím, že málo chodíte, jste po nemoci, roli hraje i věk nebo stereotypní pohyby.

Nízká bota sice nepodpoří kotník, ale na druhou stranu je bota lehčí a zároveň je kotník pohyblivější. Tedy i krok může být delší a svižnější. V rámci nerovností terénu pak záleží na tvrdosti podrážky a další aspektech. Pokud se ale chystáte na jednodenní výlety na lehko, tak je nízká bota lepší varianta. 

Tuhost boty je opět dvousečná zbraň. Tužší bota nás lépe podrží na nerovném terénu a budeme méně cítit nerovnost (například kamení). Současně nám na tuhé botě budou lépe držet mačky nebo sněžnice. Za tuhou botu budeme rádi i na ferratě nebo při nástupech. Na druhou stranu z tuhých bot bolívají nohy a krok je omezenější. Proč? Protože bota se neprohne vůbec nebo těžce a krok je nepřirozený. 

Méně tuhá bota jde jednoduše ohnout v ruce. Díky tomu je i krok fyzicky méně náročný a půjde se nám lépe. pokud ale půjdeme přes kamenné pasáže, budeme více cítit nerovnost na podrážce. Současně na botě nebudou pevně držet mačky a sněžnice a budou "poletovat". Na druhou stranu, pokud budete chodit po českých stezkách, tak je ideální mít měkčí boty.

Okopy nám pomáhají zvýšit mechanickou odolnost boty - tedy chrání ji před prokopnutím. Stejně tak nám okopy pomáhají odolat vodě. Ať už se jedná o ranní rosu nebo šlápnutí do kaluže. Přece jen je to guma a ta nepropouští. A právě to, že guma nepropouští je hlavní nevýhoda okopů. Okopy totiž snižují prodyšnost boty. Proto se zamyslete, jestli potřebujete okopy. A pokud ano, tak jestli podél celé boty nebo jen na špičce. Pokud tedy nejdete ledovcovou túru nebo se nebrodíte lesem, je okop na špičce ideální kompromis. Pokud se chystáte jen na výlety českými stezkami, tak je okop zbytečný.

A to je vše. Zkrátka se zaměřte na to, na jakou aktivitu botu chcete. Abyste zbytečně nebrali cool horolezeckou botu za 8000 Kč, když se chystáte vyrazit do Beskyd. Taková bota vás víc vytrestá, než odmění.