Jak si vybrat boty
Je to past. Nic si nenalhávejme, ale výběr bot je náročný. Nejhorší je moment, když jste spokojeni s nějakým modelem a po 8 letech nošení není možné sehnat stejné boty. Buď je jiný šev, barva, kopyto, šněrování, podrážka… zkrátka „už to není ono“. A tak začíná výběr od začátku. Dám vám alespoň pár tipů a triků, na co si dát pozor.
Ano, není nic lepšího než vlastní zkušenost. Hned jako pravilo jedna si tedy řekneme, že je důležité, jak vám bota sedne na noze. Může mít sebelepší materiály, kvalitnější zpracování, pevnější lepidlo, značku, barvy nebo super vychytávky, ale pokud vám bota nesedne na nohu, budete se trápit.
Takže jaký je ideální postup?
- Zvažte, na jakou aktivitu boty chcete. Jestli máte v plánu zdolávat skály, jestli chcete běhat v lesích, jestli chcete dlouhé přechody kopců, jestli potřebujete něco na ferratu, jestli budete chodit po zpevněných cestách na vrcholy hor.
- Podle určení, na co chcete botu se rozhodněte, jaká by měla bota být a co by měla umět. Vlastnosti boty si popíšeme níže.
- Z daných bot udělejte dvě skupinky. Co se mi líbí a co se mi nelíbí.
- Vyzkoušejte si ty, co se vám líbí. Pokud vám nějaká padne jak ulitá, víc neřešte. Berte, než vás rozhodí další bota a budete váhat.
- Pokud vám nesedla žádná bota, co se vám líbí, zkuste vybrat některou z těch, co vás tolik nezaujala. Můžete být nakonec spokojenější
- Až nyní řešte cenu. Nechci vás nutit ke koupi drahé boty, ale kvalitní boty si kupujete na dlouhá léta a cena na přepočet boto-dní není tak hrozný. Lepší než každý rok řešit, že se vám rozpadla a musíte řešit zase novou
Ano spoustě lidem nezáleží tolik na vzhledu outdoorové boty a jde jim především o funkci. Ti to mají jednoduší. Ale ne každý takový je ????
A jaké vlastnosti tedy na botách sledovat?
tuhost podrážky
Spousta lidí si bere zbytečně tuhé boty na místa, kde je nepotřebuje. Tuhou botu oceníte převážně na nerovné podkladu. Například skály (ferrata, Tatry). Nebude vás nic tlačit a zároveň to ustojíte. Případně na aktivity, kde potřebujeme mačky nebo sněžnice. Z měkké boty by se mohli při ohybu „Svléknout“
Měkkou botu budete chtít na pevný a rovný podklad. Případně na nenáročnou trasu. Ať už vyšlapaná stezka, nebo asfaltka (Praděd, Sněžka). Krok bude pohodlnější, delší a přirozenější. Například úplně ideální bota na Praděd (pokud jdete po cestě) je běžecká bota. Měkká, netlačí, dýchá.
výška boty
Nepřehánějme to a neberme vysoké pohorky všude. Berme je tam, kde potřebujeme mít zpevněný kotník. Takže to bude při vícedenním přechodu, pokud budete mít třeba víkendovou turistiku s plnou polní nebo pokud máte slabé kotníky. Osobně ani při vícedenním přechodu nenosím vysoké boty (i když jdu na těžko). Je pro mě důležitější volnost kroku.
Nízkou obuv oceníte při jednodušších výletech a pokud potřebujete volnější kotník. Například na ferratě, krátká procházka, výlet nebo víkend na lehko. Osobně mám pevnější kotníky a zvládnu i týden na těžko s nízkou botou. Je pro mě pohodlnější – ale sto lidí sto chutí.
tvar kopyta
Každý má jinak tvarovanou nohu. Někdo má vybočený palec, někdo má vysoký nárt, někdo má „rozšláplou“ nohu a někdo úzkou. Různí výrobci mají různá kopyta. A že vám nesedí jeden model neznamená, že vám nebude sedět jiná bota. Zamyslete si, které části nohy se vám odírají. Například pokud se vám odírá malíček, nebude lepší širší kopyto?
materiál
Kůže nebo syntetika. To je otázka. Oboje má výhody i nevýhody. Každý ve finále bude mít osobní preference. Mnohdy ale právě kvůli nějaké výhodě, která ho zaujala
kůže
- odolnější vůči mechanickému poškození
- delší životnost
- lepší tvárnost
- přírodní materiál
- absorpce vlhkosti z venku i ze vnitř
- horší prodyšnost
- vyšší hmotnost
- vyšší cena
- náročnější údržba
syntetika
- nižší hmotnost
- jednodušší údržba
- vodoodpudivost
- nižší životnost
- Nepřizpůsobivá ale měkká
- nižší mechanická odolnost
membrána
Membránu mějte, pokud jste často v mokru/dešti. Membráno sice zvyšuje odolnost proti vlhkosti, ale stejně tak snižuje prodyšnost. Takže mnohdy je pak noha víc zpocená, dělají se otlaky a puchýře. Pokud cestujete několik dní, procházíte mokrou trávou a podobně, budete rádi za membránu. Otázkou je, jestli jen navlhne bota a rychle vám vyschne, nebo ji promočíte durch a nestihnete vysušiš.
šněrování
Většina vysokých bot má takzvané „zámky“. Tedy dotáhnete tkaničky a zaklesnete do západek. Ty zabraňují povolování. Pak jsou různé systémy poloautomatické, nebo odlehčené šňůrky místo oček. Máme hustší šněrování, které se sice déle dotahuje, ale lépe zpevní nohu. Opět záleží podle aktivity a jestli je to vhodné.
podrážka
Různé podrážky mají různé výhody. Měkčí směs je přilnavější a chodidlo více přirozeně pracuje (většinou), ale méně vydrží. Tvrdší sice více vydrží, ale má menší přilnavost. Není nejlepší podrážka na světě, ale různé podrážky mají různí výhody. Doporučuji sledovat, jestli nemáte podrážku zteřelou. Občas stačí vyměnit podrážky a můžete dál pajdat v botách. Je to jak s pneumatikami na autě. Zkrátka stará guma nedrží a rozpadá se.
okopy
To je zajímavá věc, která pomáhá zvýšit životnost. Okopy chrání botu před poškozením. Je to ale guma, která zároveň zhoršuje prodyšnost. Především oceníte na ferratě, v Tatrách, nebo přelezech. Nebo když jste pajda a zakopáváte. Podle aktivity opět promyslete, jestli potřebujete okopy, jestli potřebujete okopy po celém obvodu nebo vám stačí okopy na špičce. Protože jak jsme si napsali, okopy snižují prodyšnost.
vložka
Ve finále tomu nedávejte velkou váhu. Málo který výrobce má perfektní vložky přímo v botách. Je to logické, protože každý má jinou nohu. Tak jen výrobci volí kompromis, který bude vyhovovat všem, ale do nebe vás nedostane. Tady doporučuji zvolit vložky následně podle sebe.
TIP
Kupte si dvoje různé vložky a střídejte je v průběhu přechodu. Záleží na vás, ale postačí jednou denně. Více není na škodu. Vložka proschne a noha si trochu „odpočine“ respektive ji trochu ulevíte, protože ji jinak podpoříte.
Sned se mi podařilo vás navést, jak boty vybírat a co při výběru hledat. Možná si uvědomíte, že nemusíte vždy brát pohorky, nebo že na nízkých trekovkách tu membránu vážně nepotřebujete. Nebo jsem vás jen ujistil, že máte ideální boty pro sebe.
pánské |
dámské |
boty na ferratu |
|
|
|
krátký výlet a nenáročný přechod |
|
|
|
do Tater a Alp |
|
s barefoot kopytem |
|
Jakub Krisl Kuba má u nás na starost marketing a lezecké dny. Jako instruktor lezení pobývá v přírodě spoustu času. Věci aktivně testuje a proto také píše články na náš blog. Skaut, který se toulá po horách, lozí, hraje na kytaru a nedávno si pořídil slackline. Kubovo moto? "Není nic lepšího, než špatná zkušenost." pokud budete chtít poradit s lezením, napište mu na kuba@makalu.cz |