2. vrstva - jak vybrat mikinu
"Druhá vrstva? Jakože mikina? Vždyť první vrstva odvádí vlhkost, tak co. Jaká je mikina mi může být jedno.“ No tak může, ale nemělo by. Druhá vrstva má za úkol izolovat a odvést vlhkost dál od těla.
Již víme, jak je to s první vrstvou a k čemu je – udržet nás v suchu. Druhá vrstva má za úkol izolovat (udržet nás v teple) a odvod vlhkosti z první vrstvy (udržet nás v suchu). Částečně se dostáváme do konfliktu, ale vše je řešitelné. Jak tedy vybírat mikinu a co je pro nás důležité?
Střih
Prvně se zaměříme na střih - aby byla mikina na tělo – ne upnutá, ne pytel brambor. Stejně tak je dobré zjistit, jak moc vás omezuje mikina v pohybu (ruce před sebe + ruce nad hlavu). Lidé mají tendenci zkoušet gymnastickou rozcvičku, ale ne vždy je to potřeba. Například pokud máte mikinu na trek, tak nebudete dělat přemety. Že občas zvednete ruce a mikina se vám trochu vyhrne nevadí, protože ji stáhnete. To ale neplatí při lezení. Tam máme ruce nad hlavou často a naopak je žádoucí sledovat, jak se mikina chová při zvedání rukou.
Hlava
Co se týče hlavy, tak budeme řešit několik věcí. První je kapuce. Někdo ji má rád, někdo ne. Na některé aktivity se kapuce vyloženě nehodí a jindy je zapotřebí. Kapuce má tu výhodu, že máte k dispozici izolaci hlavy. Při spoustě aktivit, kdy jen začne silně foukat, tak Vám kryje takřka celou hlavu (především zezadu a zboku). Někdo je naučený jen na čepici a nemám to nijak za zlé. Sám volím občas raději čepici než kapuci. Pokud máte další vrstvy, tak volte spíše mikinu bez kapuce, protože kapuci mám na další vrstvě (nepromokavá bunda, péřovka, softshellka) a zbytečně by se vám to kupilo.
Límec u mikin je přidaný funkční benefit. Není nic jednoduššího, než si lehce rozepnout zip a je to. Především dobře izoluje. Na krku máme velké povrchové cévy, které rychleji ochlazují krevní oběh. Je tedy možnost redukovat tělesné teplo pomocí vypínače (zipu). Na druhou stranu nás může dobře chránit v případě větru. Obzvlášť, když se potíme a nechceme, aby nás ofouklo.
Zip můžeme vybírat podle preference jako je: „Nechci mikinu přes hlavu, protože si rozcuchám vlasy“ „Nechci mikinu s celým zipem, protože když si sednu, tak mi to dělá hrbolky na břiše“. Každopádně zip nám pomáhá opět regulovat teplotu těla a prodyšnost. Samo o sobě v rámci izolace jako takové, tak je zip jeden z nejslabších částí mikiny. Ať už zvolíte zip, polozip nebo mikinu bez zipu, volte podle aktivity. Čím dlouhodobější pohyb (skialp, turistika), tím je lepší mít dlouhý zip (nebo alespoň polozip). Když máte pasivní aktivitu (procházka, sezení na chatě), není tolik potřeba zip (ale neuškodí). A pokud máte dynamickou, ale krátkodobu aktivitu (třeba běh), je dobrý polozip.
Materiály a který je nejlepší?
Opět se vracíme k tomu, že každý materiál má nějakou funkci a každý bude vhodný na jinou aktivity. Důležité je uvědomit si, že tady budeme pohlížet na funkci jinak než u 1. vrstvy, protože budeme potřebovat jak izolaci, tak prodyšnost, ale s jiným důsledkem.
Merino
Neexistuje nejlepší materiál světě – to víme už z přechozích článků. U mikin je to však jinak než u první vrstvy. Vlna má benefity, jako jsou absorbce vlhkosti do svého jádra, na povrchu je suchá, nezapáchá a je antibakteriální. Vlna tedy splňuje obě podmínky a udrží nás v suchu i teple. Chcete se dozvědět více? Přečte si náš článek.
Syntetika
Druhý funkční materiál je syntetika. Tak má spoustu svých výhod, ale velkou výhodou je, že syntetika rychle schne. Ve druhé vrstvě se používají syntetické materiály, jako je například Polartec. Tady se blížíme k tomu, že i po propocení dokáže izolovat (hřát), rychle schne a má dobrou prodyšnost. Takže oproti syntetice v první vrstvě jiné zpracování a pro druhou vrstvu lepší než jednoduchá syntetika.
Další přírodní materiály
Pak máme další přírodní materiály, jako je eukalyptus (Tencel), který absorbuje vlhkost do svého jádra, má chladivý efekt a další. V podstatě je to letní merino. Nebo Modal, což je vlákno z bukové celulózy. Modal je pro změnu jemnější než vlna, ale absorbuje do svého jádra méně vlhkosti. Pak máme bambusové vlákno. To je v podstatě taková vlna lite. Bambusová příze je ještě jemnější než vlna a má stejné funkce v menším rozsahu – ale i tohle tento materiál má své místo.
Tak narovinu. Jaký materiál zvolit?
Syntetiku využijete už nejen na krátké vzdálenosti jako u funkčního prádla. Využijeme ji především v létě, protože rychle schne. Oproti vlně má výhodu nižší hmotnosti a vyšší strečovosti a mechanické odolnosti. Jsou samozřejmě i mikiny, které budou darem i v zimě. Ať už kvůli střihu nebo konstrukci. Podstatný rozdíl bude kvůli zápachu. Hold bude zapáchat dříve než vlna (to neznamená za pár minut). Je zde důležité přečíst si popisek, protože konstrukce udělá u druhé vrstvy ještě více než u první. Zápachu se ale tolik nemusíte obávat, protože většinu snese první vrstva. Zápach tedy přijde pomaleji.
Vlnu využijete takřka celoročně. Především na dlouhé aktivity nebo když nechcete smrdět. Druhá vrstva vlny se dá nosit celoročně, ale spoustu benefitů přinese především v zimě. Velkou výhodou vlny je to, že hřeje za mokra, za tepla dokáže mírně chladit, nezapáchá a vlastnosti jsou dlouhodobé. Takže na několikadenní přechod, na lyže nebo skialpy. Zkrátka vlna je hodně univerzální prádlo.
Tencel je vhodný především na letní aktivity. Bude lekce chladit, ale udrží vás v suchu. Není vhodný na zimní aktivity typu stop/strat (například skialpy).
Modal je ideální pro lidi s citlivou kůži. Modal se většinou dělá ve vyšší gramáži, takže jej najdete především jako termo prádlo.
Bambus je (jak jsem již napsal) vlna lite. Pokud tedy chcete jemnější vlákno a stačí vám menší rozsah funkcí, pak je to ideální. Bambus je skvělý materiál od jara do podzimu na dlouhodobější aktivity. Zde bude však bambus v nevýhodě oproti syntetice, která bude funkčnější. Hlavní rozdíl bude ten, že syntetika bude rychleji zapáchat. To však neznamená po pár minutách.
Tak jako u 1. vrstvy dělá hodně materiál a konstrukce, ani u druhé vrstvy to není jinak. Myslete na to při výběru a přečtěte si popisek. Ne vždy musí syntetika hned smrdět, a ne vždy bude vlna na zimu. Možná zjistíte, že daný kousek není ten pravý pro Vás (skrz kombinaci a konstrukci materiálu) a hodil by se Vám jiný kousek do šatníku. Nebo Vás naopak překvapí, že právě daná kombinace materiálů vám přináší ještě víc.
No a když si nebude jisti, stačí napsat dotaz a nebo zavolat